Факультет


Структура


Наукова робота


Навчальна робота


Виховна робота

Практики та експедиції


Студентам
Абітурієнтам
Випускники

Форум

Файли


Події

Фото тижня

Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка>>

Географічний факультет

 
   


головна  кафедра географії України і туризму


Заставецька Ольга Володимирівна (1953-2017)
доктор географічних наук, професор, завідувач кафедри географії України і туризму
 

Малою Батьківщиною Ольги Заставецької було село Купчинці Козівського району Тернопільської області, де народилась майбутня вчена 27.04.1953 р. у селянській сім'ї. Закінчила у 1970 р. Купчинецьку середню школу з золотою медаллю. Любов до географії О.Заставецька винесла ще зі шкільного періоду. У той час вона брала участь у олімпіадах з географії обласного та республіканського рівня. Навчання продовжила у Львівському державному університеті, який закінчила у 1975 р. з відзнакою.

Заставецька Ольга Володимирівна

Спочатку О.Заставецька працювала вчителем географії (1975-1977 рр.) у Купчинецькій середній школі, а з 1977 р. до 1982 р. навчалась у аспірантурі в Київському педагогічному інституті. У 1982 р. захистила кандидатську дисертацію на тему «Географічні основи комплексного економічного і соціального розвитку території, за спеціальністю 11.00.02 – економічна та соціальна географія (науковий керівник – акад. М.М, Паламарчук); у 1998 р. відбувся захист докторської дисертації «Науково-методичні основи дослідження обласного соціально-економічного комплексу».

Заставецька Ольга Володимирівна школа

Купчинецька середня школа, 1976 р.


З 1982 р. працювала у Тернопільському державному педагогічному інституті (тепер національному університеті) спочатку асистентом, старшим викладачем, а пізніше – доцентом і професором.

Кафедра географії України у її першому складі.

Кафедра географії України у її першому складі. Зліва направо: Б. І. Заставецький, Я. О. Мариняк, О. В. Заставецька, С. І. Гунько, Н. П. Стецько, Л. П. Царик, Б. Я. Федуник

З 2000 р. і до останніх днів життя Ольга Заставецька працювала завідувачем кафедри географії України і туризму. О.Заставецька була редактором Всеукраїнського періодичного часопису «Історія української географії», член редколегії наукового збірника «Наукові записки ТНПУ: Географія», «Регіональні аспекти розміщення продуктивних сил України», «Тернопільського енциклопедичного словника», видання «Історія міст і сіл Тернопільської області», атласів із серії «Моя мала Батьківщина – Тернопільська область», «Моя мала Батьківщина – Хмельницька область» та ін.

Обкладинка часопису

Обкладинка часопису "Історія української географії". Видається з 2000 року

Дійсний член Наукового товариства імені Шевченка (з 2003 року), член Вченої ради Українського географічного товариства, академік Академії соціального управління.

Була членом спеціалізованих вчених рад з захисту дисертацій у Львівському національному університеті ім. І.Франка та у Чернівецькому національному університеті ім. Ю.Федьковича за спеціальністю 11.00.02 – економічна та соціальна географія.

Під керівництвом О. Заставецької виконано 15 дисертаційних робіт, вона була рецензентом багатьох монографій і навчальних посібників, опонентом дисертацій.

Ольга Володимирівна вивчала проблеми географії, комплексного економічного та соціального розвитку Західного регіону України, питання географічного краєзнавства і методики викладання географії.

Кафедра географії України і туризму, 2005 р.

Кафедра географії України, краєзнавства і туризму, 2005 р.

Вона була автором понад 300 наукових праць, у тому числі монографій «Тернопільська область: Географічні основи комплексного економічного і соціального розвитку» (1997), «Соціальна спрямованість промислового розвитку регіону (суспільно-географічне дослідження)» (2011, у співавт.), «Географія Тернопільської області» (2017; колективна монографія) та ін.

Відома Ольга Володимирівна як автор навчальних посібників та підручників для школи, які здобули неабияку популярність серед педагогів та школярів і витримали багаторазові перевидання: підручник для 8 класу «Фізична географія України», для 9 класу «Економічна і соціальна географія України», «Твій рідний край. Тернопільщина» (2001-2017 рр.; співавт.), «Географія Тернопільської області» (1994, 1996, 1998, 2000, 2003; співавт.), «Довідник школяра» (2000). О.Заставецька разом із І.Дітчуком розробили та опублікували календарно-тематичне планування з географії та основ економіки для 6-11 класів, збірники задач з географії для учнів 8-9 класів, які були доповнені численними ілюстраціями і розв'язками, збірники тестових завдань для 6-10 класів.

 

Географія рідного краю

Географія Тернопільської області

О.Заставецька була одним із ініціаторів введення курсу «Рідний край» у шкільну програму з географії і одна з перших авторів, яка створила підручник для цього курсу.

Ольга Заставецька залишиться в пам’яті численних учнів та студентів як талановитий педагог, яка зуміла запалити іскру любові до географічної науки в багатьох своїх підопічних. Серед навчальних курсів, які викладала О.Заставецька: «Економічна і соціальна географія України», «Теорія і методологія географічної науки», «Математичні методи в географії» та спецкурси «Історія вітчизняних географічних досліджень», «Географічні основи регіональної економічної політики» та ін.

Заставецька Ольга Володимирівна відкриття меморіальної дошки С.Рудницького

Відкриття дошки С.Рудницькому у 2007 році

Під її керівництвом було написана величезна кількість дипломних і магістерських робіт, студентських наукових робіт та робіт учнів МАН, котрі не раз здобували перемогу на всеукраїнському рівні.

Вчена була невтомним організатором науки в регіоні, організовувала і проводила міжнародні, всеукраїнські та регіональні конференції, присвячені історії географії, сучасним проблемам географічної науки, краєзнавства і туризму, визначним постатям географічної науки (С.Рудницькому, О.Степанів, В.Кубійовичу та ін.).

Заставецька Ольга Дітчук І.Л., Потокій М.В.

Потокій М.В., Дітчук І.Л., Заставецька О.В.


Заставецька Ольга Володимирівна на конференції, присвяченій Олені Степанів

На конференції, присвяченій життю і творчості Олени Степанів, 2015 р.

Вона неодноразово нагороджувалася почесними грамотами за вагомий внесок у розвиток науки від Тернопільської обласної державної адміністрації, обласної ради, міської ради, Тернопільського обласного інформаційно-туристичного краєзнавчого центру, Наукового товариства імені Т. Шевченка та Українського географічного товариства, Міністерства освіти і науки України.

До останніх днів життя це була сповнена енергії, планів та творчих задумів особистість.


 
Автори публікації:  Заставецька Л.Б., Заставецький Т.Б.

Новини