Факультет


Структура


Наукова робота


Навчальна робота


Виховна робота

Практики та експедиції


Студентам
Абітурієнтам
Випускники

Форум

Файли


Події

Фото тижня

Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка>>

Географічний факультет

 


головна кафедра географії України і туризму

Заставецька Ольга Володимирівна

Заставецький Богдан Іванович

завідувач кафедри географії України у 1992-2000 рр.


… Сьогодні, з плином літ, ім’я Богдана Заставецького згадується в поєднанні з фактором неминучості та непересічності. Справді, без його ініціативності напевно з великим запізненням в часі в переліку підрозділів Тернопільського тоді ще державного педагогічного інституту з'явилася кафедра географії України. На той час це був своєчасний та вкрай потрібний крок, пов'язаний з відродженням як національної наукової географічної школи, так і формуванням цілісного україноцентричного розуміння тих процесів, які були властиві для нашого суспільства на початку 90-х рр. ХХ ст. Непересічність постаті Богдана Івановича варто пов’язати з особистісними рисами його характеру – в той нелегкий час він вмів бути генератором ідей та модератором їх втілення в життя. Причому, ця «моторність» вченого поширювалась на всі починання, до яких він прикладався – чи то проведення всеукраїнських наукових конференцій та семінарів, чи то заходів національно-культурного характеру для студентства, чи то корегування процесом підготовка публікацій українознавчої тематики – всі справи йому вдавалися однаково добре. Без його безпосередньої участі не відбулися б як науковці та викладачі багато сучасних членів кафедри.

*****

Народився Б.І. Заставецький 5 листопада 1941 року в селі Литвинів Підгаєцького району Тернопільської області в селянській родині. З раннього дитинства довелось спізнати гіркоту сирітства – батько не повернувся з війни.

Значний вплив на формування особистості та визначення кола інтересів мали роки навчання на географічному факультеті Львівського державного університету імені Івана Франка, куди Богдан Іванович поступив у 1960-му році. Після закінчення вузу в 1965-1983 роках вчителював у селі Купчинці Козівського району, де проявив себе, як талановитий педагог. Багато його учнів стали призерами та переможцями обласних і республіканських олімпіад, одинадцять пов’язали свою долю з географією.

За успішну роботу Богдан Іванович не раз нагороджувався грамотами Міністерства освіти та Президії республіканської ради Педагогічного товариства України.

Особливо проявив себе Богдан Іванович Заставецький як організатор географічної науки й освіти під час праці в Тернопільському педінституті (нині педагогічний університет імені Володимира Гнатюка), куди він прийшов у 1983 році.

Свою педагогічну роботу він постійно поєднував з науковими дослідженнями, навчаючись заочно в аспірантурі при Київському державному університеті імені Тараса Шевченка.

Напрямок наукових інтересів у Богдана Івановича викристалізовувався під впливом відомого українського географа професора О. Діброви, з яким йому пощастило спілкуватися. Це – географія населення в широкому розумінні, розселення населення та демогеографія – у вужчому. Саме дослідження регіональної системи розселення стало проміжним підсумком його творчого доробку – кандидатською дисертацією «Обласна система розселення: формування, структура і основні шляхи вдосконалення (на прикладі Тернопільської області)», яка була захищена в 1988 році.

Вже будучи дипломованим науковцем, Богдан Іванович захопився також питанням етнографії та історичної географії населення України. Його перу належить понад 150 наукових і методичних праць. Він є співавтором численних навчальних посібників для вузів і шкіл країни, в т.ч. довідкових статей у «Географічній енциклопедії України» (Київ, 1989-1993), трьох видань «Соціально-економічної географії України» (Львів, 1994, 1995, 2000), двох видань «Географії Тернопільської області» (Тернопіль, 1994, 1996) та «Географії Хмельницької області» (Тернопіль, 1995, Кам'янець-Подільський, 1998), «Географії Закарпатської області» (Тернопіль, 1996), «Рідного краю. Тернопільщини. 5 клас» (2000).

Ним зініційовано й організовано щорічні видання збірників матеріалів звітних наукових конференцій викладачів і студентів географічного факультету (1990-1994), регіональні науково-практичні конференції (1990, 1991), дві Всеукраїнські наукові конференції «Історія української географії та картографії» (1995, 2000), Всеукраїнський та Міжнародний семінари з питань викладання географічних українознавчих дисциплін (1997) і теорії та практики регіонального географічного краєзнавства (1999).

Впродовж кількох років Богдан Іванович Заставецький був членом спеціалізованої ради із захисту дисертацій при Львівському державному університеті.

Обстоювання інтересів географічної науки й освіти було лейтмотивом його професійної та громадської діяльності на посадах голови президії Тернопільського відділу Українського Географічного товариства (обраний у 1990 році) і завідувача кафедри географії України (з 1992 року) – на той час першої серед вітчизняних педагогічних інститутів і третьої серед вузів України взагалі.

У 2000 році Богдан Іванович започаткував видання в Тернополі Всеукраїнського науково-теоретичного часопису «Історія української географії», редактором якого він був.

Вірність українській національній ідеї зумовила його активну громадянську позицію. Він стояв біля витоків обласної організації Товариства української мови імені Тараса Шевченка, керував роботою народного університету з пропаганди пам'яток історії та культури, вузівського осередку «Просвіти». У 1990-1994 роках обирався депутатом обласної ради. Постійно брав участь в акціях Конгресу української інтелігенції.

Усі, хто знав Богдана Івановича Заставецького, часто дивувалися й щиро заздрили його організаторській наполегливості, ентузіазму в науково-видавничій справі. Розквіт його організаторських здібностей припав на останнє десятиліття життя. Але велика кількість наукових форумів, студентських лекцій, українознавчих заходів вже змушені були відбутись без Його участі …

Автори публікації - Мариняк Я.О., Кузишин А.В.
 

Новини