Факультет


Структура


Наукова робота


Навчальна робота


Виховна робота

Практики та експедиції


Студентам
Абітурієнтам
Випускники

Форум

Файли


Події

Фото тижня

Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка>>

Географічний факультет

 


головна  події

Петро Петрович Семенов-Тянь-Шанський
як мандрівник, економіко-географ і статистик

(фотозвіт про студентську конференцію до 190-річчя з дня народження відомого мандрівника, економіко-географа, економіста, статистика, ботаніка, академіка, державного і громадського діяча та 160-річчя його подорожі на Тянь-Шань)

23 березня 2017 року на географічному факультеті відбулася студентська конференція на тему «Петро Петрович Семенов-Тянь-Шанський як мандрівник, економіко-географ і статистик». Конференцію організували кафедра географії та методики її навчання і наукова бібліотека нашого університету. Проводився цей захід під керівництвом доцента Потокія Михайла Васильовича та працівників наукової бібліотеки Ольги Іванівни Шанайди й Ольги Василівни Кирлан.

Конференція Петро  Петрович Семенов-Тянь-Шанський  як мандрівник, економіко-географ і статистик

Співорганізатори конференції Ольга Іванівна Шанайда
і Михайло Васильович Потокій

У вітальному слові завідувач кафедри географії та методики її навчання, професор Мирослав Якович Сивий зупинився на вкладі Петра Петровича Семенова-Тянь-Шанського у розвиток географії загалом, фізичної географії та її окремих складових, економічної географії (тоді – статистики), у розширення географічного кругозору, його організаторську роботу на посаді віце-голови Імператорського Руського географічного товариства, вклад в історію географії та мистецтва.

Конференція Петро  Петрович Семенов-Тянь-Шанський  як мандрівник, економіко-географ і статистик

Вітальне слова завідувача кафедри професора М. Я. Сивого

Співробітники наукової бібліотеки О. І. Шанайда і О. В. Кирлан представили експозицію наукової і науково-популярної літератури, зокрема окремі праці П.П.Семенова-Тянь-Шанського (збірник статей вченого до 100 річчя з дня його народження (збірник виданий у 1928 році), «Путешествие в Тянь-Шань : в 1856-1857 годах» видання 1946 року), праці про П. П. Семенова-Тянь-Шанського, його подорожі і наукову діяльність (Й.П.Магидовича, Н. Внукова, О. Дубровскої, О.Діброви, Н. Северина, Г. Молявка, Н. Баранського, І. Кузнєцова, Н. Мукітанова, Д. Андреєва, В. Шевченка, А. Алдан-Семенова, Н. Леонова, І. Застрожнова), цілий ряд статей у наукових і науково-методичних журналах («Географія та основи економіки в школі», «География в школе», «Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія. Географія».

Презентація О. І. Шанайдою і О. В. Кирлан літератури про П. П. Семенова

Презентація О. І. Шанайдою і О. В. Кирлан літератури про П. П. Семенова

У вступному слові куратор конференції доцент М. В. Потокій зупинився на основних напрямах наукової діяльності Петра Семенова-Тянь-Шанського, які повинні бути розглянуті на конференції: 1) подорож П. П.Семенова у Семиріччя і на Тянь-Шань та наукове відкриття цієї гірської системи; 2) розвиток російської статистики (читай – економічної географії);

Вступне слово куратора конференції М. В. Потокія

Вступне слово куратора конференції М. В. Потокія

3) організація й проведення першого в Російській імперії всезагального перепису населення; 4) діяльність на посаді віце-голови Імператорського Руського географічного товариства, зокрема в організації й сприянні у проведенні близько 170 експедиції під егідою Географічного товариства (Ч.Валіханов, Г.Потанін, М.Пржевальський, М.Пєвцов, В.Роборовський, М.Миклуха-Маклай, М.Сєверцов, О.Федченко, брати Г. і М.Грумм-Гржимайли та багатьох інших); 5) вклад у дослідження історії ІРГТ та географії в Російській імперії загалом; 6) популяризація географічних знань і географічної науки.

Аудиторія

Аудиторія

Доповідь студентів 22 групи Андрія Дутки і Зоряни Кадлубіцької була присвячена життєвому шляху й основним віхам творчості видатного вченого і мандрівника.

Доповідь студентів 22 групи Андрія Дутки і Зоряни Кадлубіцької

Доповідають Андрій Дудка та Зоряна Кадлубіцька

У доповіді студентів 21 групи Аліни Кульбаби, Петра Дмитрака, Віталія Коцовського «Подорожі П. П. Семенова в Семиріччя і на Тянь-Шань. Наукове відкриття Тянь-Шаню» висвітлено перебіг подорожі П. П. Семенова в Середню Азію, в Семиріччя, його дослідження західної частини гірської країни Тянь-Шаню, озера Іссик-Куль, верхів’їв річки Чу, хребтів Кунгей-Ала-Тоо і Терскей-Ала-Тоо, масиву Хан-Тенгрі, застосування комплексного географічного підходу до вивчення природи краю, господарської діяльності людини, доказу невулканічного походження цієї гірської країни. Результати експедиції були настільки вражаючими, що через 50 років, у 1906 році, указом імператора до прізвища П.П.Семенова додано титул «Тянь-Шанський».

Доповідають Петро Дмитрак, Аліна Кульбаба і Віталій Коцовський

Доповідають Петро Дмитрак, Аліна Кульбаба і Віталій Коцовський

Юлія Ничипорук та Діана П’єнтак (студентки 22 групи) представили доповідь «П.П.Семенов як статистик і економіко-географ», у якій розкрили сутність основних економіко-географічних праць вченого, його вклад у розвиток російської економічної географії та статистики.

Доповідають Діана П’єнтак і Юлія Ничипорук

Доповідають Діана П’єнтак і Юлія Ничипорук

Студенти 21 групи Оксана Демків, Микола Мізик, Лілія Шаркевич підготували доповідь «П. П. Семенов – організатор першого в Російській імперії перепису населення».

Доповідають Лілія Шаркевич, Микола Мізик і Оксана Демків

Доповідають Лілія Шаркевич, Микола Мізик і Оксана Демків

Студентки 22 групи Наталія Жайворонко та Марія Леньковська у доповіді «Схеми економічного районування території Російської імперії у працях П. П. Семенова» розкрили основні підходи до економічного районування Європейської частини Російської імперії, місце в цих схемах України та українських земель.

Доповідають Наталія Жайворонко та Марія Леньковська

Доповідають Наталія Жайворонко та Марія Леньковська

У доповіді, підготовленій студентами 21 групи Галиною Данів, Ігорем Танавським, Тетяною Шкварок, «Діяльність П. П. Семенова на посту віце-президента Імператорського Руського географічного товариства» показано титанічну роль вченого із сприяння та організації величезної кількості наукових експедиції під егідою Імператорського Руського географічного товариства в Середню Азію, Туркестан, на Памір, у Центральну Азію, на Кавказ, на острови Тихого й Північного Льодовитого океанів, в Арктику, інші куточки земної кулі.

Доповідають Галина Данів, Тетяна Шкварок та Ігор Танавський

Доповідають Галина Данів, Тетяна Шкварок та Ігор Танавський

Студентки 22 групи Ольга Біняшевська, Ілона Вільчинська та Наталія Турецька у своїй доповіді висвітлили основні питання, що пов’язані із творчою спадщиною Петра Петровича Семенова-Тянь-Шанського та увічненням його пам’яті.

“Доповідають Ілона Вільчинська, Наталія Турецька та Ольга Біняшевська

Доповідають Ілона Вільчинська, Наталія Турецька та Ольга Біняшевська

У обговореннях доповідей взяли участь М. Я. Сивий та інші викладачі кафедри географії та методики її навчання.

У обговореннях доповідей взяли участь М. Я. Сивий та інші викладачі кафедри географії та методики її навчання

Після завершення роботи конференції її учасники оглянули виставку праць П.П.Семенова-Тянь-Шанського, яку представили працівники наукової бібліотеки.

Фото на пам'ять

Фото на пам'ять про участь у конференції

 

Автор – М. В. Потокій,
доцент кафедри географії та методики її навчання.
 

Фотографії – Анжели Карпець,
студентки 42 групи географічного факультетуНовини