Факультет


Структура


Наукова робота


Навчальна робота


Виховна робота

Практики та експедиції


Студентам
Абітурієнтам
Випускники

Форум

Файли


Події

Фото тижня

Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка>>

Географічний факультет

 


головна  події

НАВЧАЛЬНА ПОЇЗДКА ЗА ПРОГРАМОЮ «STUDIENREISE» НІМЕЦЬКОЇ СЛУЖБИ DAAD У ФЕДЕРАТИВНІЙ РЕСПУБЛІЦІ НІМЕЧЧИНА СТУДЕНТІВ ГЕОГРАФІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ - 2017

День 8. м.Байройт, Баварія

Здавалося б, що Баварія зустріне нас сонячною і теплою погодою, але приїхавши в місто Байройт, наші сподівання на привітність Баварської землі схоже були розбиті густими хмарами, котрі затягнули небо. Проте, коли нас зустрів Нікола Тойфель, разом з ним привітало нас і сонце Байройту, котрі супроводжували нас впродовж всього нашого перебування на території міста та університету.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

Зустріч учасників поїздки з паном Ніколаєм Тойфелем - аспірантом Байройтського університету

В університеті нам прочитали лекцію та провели екскурсію територією кампусу та міста.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

Університетські приміщення

Розповідь розпочалась з історії університету, який за німецькими мірками є досить молодим. Ідея заснувати університет виникла у міській раді в 1969 році, і вже в 1970 році баварський ландтаг (законодавчий орган влади Баварії) затвердив небувале рішення - відкриття сьомого баварського університету майже на найпівнічнішій околиці землі, в місті Байройт.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

Розповідь про Інститут географії Байротського університету

Дане рішення збіглося із загальною освітньою політикою держави: за двадцять років було потрібно створити близько 400 тис. нових студентських місць. У 1971 році був складений перший концепт університету. Закон «Про університет Байройту» набув чинності 1 січня 1972 року. Цей день і вважається офіційною датою заснування університету.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

Під час презентації у місцевій бібліотеці

Основну заслугу в просуванні ідеї відкриття сучасного університету слід віддати міському голові Байройт, Вальтеру Вільде, який зробив дуже багато для модернізації міста в цілому. Під його керівництвом в Байройті з'явився величезний спортивний центр (олімпійський басейн, льодовий стадіон, футбольний стадіон і ін.), з'явилося транспортне кільце навколо старого міста. Відкриття університету стало, безсумнівно, найбільшим його досягненням. Багато в чому, його успіхи можна пояснити особистими зв'язками з кількома депутатами баварського ландтагу, які допомагали йому реалізовувати власні ідеї.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

Розповідь про історію та фонд бібліотеки Байрота

Область природних наук вважали кращою, ніж галузі гуманітарних наук, не виключивши, однак, останні, але розставивши пріоритети на першочерговому «просуванні» факультетів математики, фізики, хімії, географії. Економіка і юриспруденція стали другим пріоритетом нового університету.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

Цікаве дизайнерське вирішення інтер'єру бібліотеки

Спочатку університет планувався на 5000 студентських місць. У перший рік до закладу записалося 625 студентів. Коли ми приїхали до Байройту, то дізнались, що зараз тут навчається близько 15 000 студентів. Приріст кількості студентів щосеместру становить майже 10%!

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

Зі співробітниками бібліотеки Байротського університету

Так як університет був заснований з нуля, всі корпуси було вирішено розмістити та території кампусу (університетського містечка). Кампус - рідкісне для Німеччини явище; корпуси університетів розкидані по всьому місту - від старого центру до сучасних околиць. Кампус є зручною ідеєю з погляду основного пріоритету університету - розвиток природничих наук вимагав створення об’ємних лабораторій та великої кількості світла, що є неможливим у середньовічних будівлях старого міста.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

Гуртожитки

У квітні 1981 року введено в дію будівлю природничих наук «Naturwissenschaften I». Це дещо втоплена у землю будівля з темним бетонним фасадом є далеко не найсимпатичнішим приміщенням на кампусі. Крім навчальних аудиторій і лабораторій, в цьому корпусі є власна бібліотека.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

Лекцію з основ "Суспільної географії" веде професор Matthew G. Hannah

У березні 1983 року на кампусі з'явилася окрема будівля їдальні. Це дворівневе приміщення з дерев'яними кроквами і рамами вікон є, на наш погляд, окрасою кампуса. На нижньому ярусі розташована їдальня, яка розрахована на п'ять тисяч студентів. На верхньому ярусі розташований кафетерій, де можна швидко перекусити.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

Фото з професором Мартіном Доевенспеком

Сама їдальня організована за принципом послідовної видачі страв. Студент обирає одну з чотирьох ідентичних черг і набирає страви з щоденного меню. Думаю, така схема діє в будь-якому європейському університеті. Вартість цілого обіду становить від двох до трьох з половиною євро, в залежності від набору. Крім їдальні з гарячими стравами, тут же можна поїсти в салат-барі, де салат збирається самостійно виходячи з щоденного пропозиції овочів і фруктів. Поруч можна купити свіжі фрукти або випити один з семи різновидів свіжовичавленого соку. По вівторках печуть млинці - добротна затія, тільки через це у фреш-барі вишиковувалися довгі черги.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

Прогулянка територією закладу

Крім класичних навчальних корпусів в кампусі є ботанічний сад («Okologisch-botanischer Garten»). Будинки теплиць були побудовані в 1982-84 роках. Сад складається з декількох теплиць, з'єднаних критими переходами. У кожній теплиці підтримується особливий мікроклімат. Влітку можна прогулятися більшістю території саду, яка імітує різні природні зони Землі і простягається майже по третині всієї території кампуса.

У красивій чотириповерховій будівлі, яка має форму півмісяця (1990-1994), сьогодні працює Баварський інститут географії (Bayerisches Geoinstitut). За принципами німецької філософії децентралізації в усіх сферах життя, різні науково-дослідні інститути є розкиданими по різних частинах країни. Парадоксальною, на перший погляд, є ідея розмістити великий НДІ у містечку на півночі Баварії замість того, щоб виділити для нього ділянку в центрі Мюнхена, в цілому призводить до того, що кожен університет має свій шанс домогтися успіху.

Найбільша аудиторія університету - так зв. Audimax - була відкрита в 1994 році. Під одним дахом можуть одночасно перебувати 700 студентів. Зазвичай тут читають загальноосвітні лекції, наприклад, з такого курсу як «мікроекономіка», які відвідують не тільки економісти всіх напрямків, але й філософи і математики. Тут також влаштовуються урочисті заходи та відкриті зустрічі. Наприклад, минулої зими тут виступав колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

Екскурсія по місцевому парку Hofgarten Bayreuth

Пан Тойфель розповів, хто може навчатись у німецькому університеті.

Кожен громадянин Німеччини, який отримав диплом про повну загальну середню освіту (здав державний іспит) має право вчитися в університеті. Тобто практика обмеження числа набору абітурієнтів у більшості вузів Німеччини відсутня. Така практика, наприклад, діє в Мюнхенському технічному або Віденському медичному університетах. Більшість вузів Німеччини (і Австрії) зобов'язані, згідно з основним Законом своєї країни, приймати всіх бажаючих. Таке незвичайний стан справ різко змінюється після першого курсу, коли більша частина студентів відсіюється. Так, в залежності від вузу та спеціальності, до 70% студентів можуть бути відраховані за результатами першої сесії за неуспішність.

Навчальний план кожного студента складається самим студентом. В принципі, більшу частину предметів студент вибирає самостійно, лише деякі базові дисципліни (наприклад, для математика - це математичний аналіз, для фізика - механіка і електродинаміка, для економіста - економічна теорія) вивчаються всіма студентами спеціальності в примусовому порядку в перші кілька семестрів навчання. Індивідуальний розклад призводить до того, що зникає поняття «університетської групи» - кожен студент вчиться сам по собі, час від часу перетинаючись зі знайомими студентами на предметах, які вони собі обрали.

До того ж, зникає поняття «типового» випускника. Наприклад, професія «математик» в Німеччині може мати сотню значень: від теоретика, який зосередив свої зусилля на алгебрі до практика-оптимізатора. «Економіст» може бути фахівцем в міжнародній торговельній політиці, а може бути бухгалтером. Профільна спеціалізація студентів починається з третього курсу. За рахунок того, що навчальний план складається індивідуально на підставі особистих уподобань, два студенти з однаковим дипломом матимуть різний набір знань у різних галузях. Звідси випливає важливість не тільки самого диплому, а й додатків до диплому, які, по суті, і визначають, чим випускник може займатися по закінченні університету.

Нас дуже вразила екскурсія кампусом університету. Доволі цікаво дізнатися за яким принципом побудоване навчання у різних університетах, а також вивчити планувальну структуру даних закладів.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

У центрі міста

Далі ми вирушили на екскурсію до центра міста. Історія поселення починається ще з 12 століття. Якщо раніше (1199 року) Байройт згадувався як villa (село), то вже у 1232 році в одному з документів вперше з'являється поняття civitas (місто). Ймовірно, що між 1200 та 1230 роками Байройт отримав міське право.

Центр міста до наших днів зберіг типову структуру баварської центральній площі: в центрі будівля муніципалітету, поблизу церква і на підвищенні розташований замок. У 1248 місто перейшло у власність бургграфа Фрідріха III, ставши частиною держави, якою володіла Франконська гілка династії Гогенцоллернів. У 1361 році імператор Карл IV надав право карбування монет бургграфа Фрідріху V для міст Байройт і Кульмбах.

У 1421 році Байройт вперше з'являється на географічній карті. Після розділу держави, Байройт стає частиною графства Кульмбах. Місто кілька разів страждало від епідемій чуми та воєн, а в 1430 воно було зруйноване під час Гуситських воєн. Уже у 1528 році (менше, ніж через 10 років після початку Реформації) правителі франконських областей приєдналися до лютеранської віри.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

Затишні кафе Байройта

У 1605 році під час великої пожежі, яка виникла з необережності, було знищено 137 з 251 будинків. У 1620 році у місті лютувала чума, а в 1621 році трапилась ще одна сильна пожежа.

Поворотною точкою в історії міста став 1603 рік, коли маркграф Кульмбаха (Бранденбург-Кульмбах) Крістіан вирішує перенести свою резиденцію до Байройту. Будівництво нової столиці припиняється через Тридцятилітню війну. Однак потім життя в місті приходить до норми і тут споруджується багато будинків у стилі бароко.

Золотий вік Байройта настав під час правління маркграфині Вільгельміни, старшої дочки прусського короля Фрідріха Вільгельма I і сестри Фрідріха Великого. Вона побудувала кілька парків та замків, які збереглися до наших днів і багато в чому визначають вигляд сучасного міста. Також при її житті збудовано Маркграфський оперний палац, який визнано ЮНЕСКО пам'яткою Всесвітньої спадщини.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

У парку Ермітаж

У 1769 році останній маркграф князівства Байройт вмирає без спадкоємця і держава анексує довколишнє князівство Ансбах. Байройт перестає бути столицею. Незабаром після цього місто і його околиці стають провінцією Пруссії (1792), потім Франції (1806) і нарешті Баварії (1810).

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ

У центральній частині парку Hofgarten Eremitage

У 1872 році до міста переїхав композитор Ріхард Вагнер, який саме тут зумів здійснити свою мрію: побудував грандіозний оперний театр спеціально для представлення найголовнішого в його житті твору - «Кільця Нібелунгів».

Серйозний поштовх розвитку міста дало відкриття тут у 1975 році університету.

Завершенням нашої екскурсії Байройтом стало відвідання парку Ермітаж. Це палацово-парковий ансамбль 18 ст. був запланований спочатку як оранжерея. Центральною частиною території парку є храм Сонця, який прикрашений позолоченою квадригою Аполлона. До храму прилягають крила оранжереї, які розташовані на півкругом. В центрі парку з фонтанами та статуями знаходиться Руїнний театр.

Байройт навчальна поїздка студентів географічного факультету ТНПУ


Щиро дякуємо працівникам Байройтського університету за можливість ознайомитись з навчальним закладом та за прекрасну екскурсію баварським містом.

 

Публікацію підготував Юрій Смеречинський,
студент 4 курсу географічного факультету ТНПУ

Фото учасників поїздки  Новини