Факультет


Структура


Наукова робота


Навчальна робота


Виховна робота

Практики та експедиції


Студентам
Абітурієнтам
Випускники

Форум

Файли


Події

Фото тижня

Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка>>

Географічний факультет

 


головна  події

Навчальна поїздка за програмою «Studienreise» німецької служби DAAD у Федеративній Республіці Німеччина студентів географічного факультету

Студенти географічного факультету спеціальності «Туризм» з 7 по 20 березня 2015 р. взяли участь у навчальній поїздці за програмою «Studienreise» німецької служби академічних обмінів (DAAD) у Федеративній Республіці Німеччина. Поїздка відбулася за організаційної та фінансової підтримки DAAD, яка щороку надає понад 60 тисяч грантів для навчальних та наукових цілей. Метою цієї навчальної поїздки було ознайомлення з особливостями навчального процесу та студентського життя у провідних університетах Німеччини, а також відвідання наукових, виробничих установ і різних туристичних об’єктів. До складу групи входило 15 студентів та керівник – викладач кафедри географії України і туризму Рудакевич Іван Романович.

Навчальна поїздка за програмою «Studienreise» німецької служби DAAD у Федеративній Республіці Німеччина
Наші студенти на фоні головного корпусу університету Віадріна

Першим містом, яке наша група відвідала на території Німеччини, було Франкфурт-на-Одері. Тут відбулися зустрічі наших студентів в університеті та в міській раді. В університеті Віадріна нас особисто приймав керівник міжнародного відділу Карстен Грюнвальдт. Під час зустрічі була показана презентація університету, а також запропоновані різні можливі варіанти подальшого навчання студентів з України у цьому закладі. Університет Віадріна відновив свою діяльність лише більше двадцяти років тому, а факультетів тут лише три – економіки, культури та права. Однак 25 % студентів є іноземцями, а університет співпрацює з 200 вищими навчальними закладами в різних країнах світу. Навчаються у ньому також студенти з України, як провели нашій групі екскурсію по університету та місті.

У міській раді Франкфурта-на-Одері наших студентів приймав відділ промоції, головним призначенням якого є залучення туристів, інвесторів і нових мешканців до міста. Зокрема, була проведена презентація економічного та соціального потенціалу міста та перспективних проектів його розвитку. Велику увагу представники міської влади Франкфурта-на-Одері звертали на розвиток туристичної галузі в місті на його околицях.

Наступного дня була цікава та насичена програма у найбільшому місті та столиці Німеччини – Берліні. Насамперед були організовані зустрічі для нашої групи в інституті географії Берлінського університету імені О. Гумбольдта. Зокрема, були прочитані лекції проф. Даґмар Хаазе і докторантом Неллі Ларонделлє та проведені навчальні дискусії на тему місця рекреації у плануванні міст та сучасних напрямів географічних досліджень. Була подана також інформація щодо структури цього університету та його географічного інституту. Потім наші студенти взяли участь в освоєнні практичних навиків роботи в інформаційно-навігаційному проекті OpenStreeetMap, який виконується у лабораторії геоінформаційних технологій. Викладачами Берлінського університету була також проведена коротка оглядова екскурсія по трьох навчальних корпусах географічного інституту математично-природничого факультету.

Лекція в університеті Гумбольдта у Берліні
Лекція в університеті Гумбольдта у Берліні

Далі групу студентів очікувала захоплююча екскурсія по приміщенню німецького парламенту – рейхстагу. В роки Другої світової війни ця будівля була зруйнована, але згодом її відновили та модернізували згідно останніх технічних досягнень. На відкриту оглядову площадку на даху парламентської будівлі підйом туристів здійснюється в ліфті із дзеркальними стінами, а зал засідань накритий скляним куполом, по якому можуть ходити відвідувачі. З даху будівлі рейхстагу відкривається прекрасний краєвид на центральну частину Берліна, що є улюбленим місцем для фотозйомки серед туристів. Окрім рейхстагу, була проведена для нашої групи цікава пішохідна екскурсія по центру німецької столиці. Оглянули такі відомі пам’ятки як Брандербурзькі ворота, Берлінську телевежу, острів музеїв, площу Александра, вулицю Унтер Лінден та інші об’єкти.

На даху Рейхстагу (Берлін)
На даху Рейхстагу (Берлін)

На другий день перебування у Берліні для нашої групи була організована екскурсія на завод компанії BMW, який виготовляє мотоцикли та скутери, а також запчастини для автомобілів. Екскурсія охоплювала головні цехи підприємства, в яких можна було побачити основні технологічні процеси у виробництві сучасної мототехніки. Цікаво, що фотозйомка у цехах підприємства заборонена, однак можна фотографувати готову продукцію та зовнішні споруди заводу.

Після відвідування підприємства нашим студентам була проведена цікава екскурсія по Західному Берліну. Зокрема, група побувала на території розкішного палацу Шарлоттенбург, який тривалий час був однією з резиденцій пруських князів. Оглянули також меморіальну церкву кайзера Вільгельма, яка залишилася напівзруйнованою після Другої світової війни. А неподалік від неї збереглися залишки знаменитої Берлінської стіни, яка викликала значне зацікавлення серед студентів.

На наступний день згідно програми поїздки нас приймав Потсдамський університет та його структурний підрозділ – Інститут географії. Він розташований у колишній школі східнонімецької розвідки «Штазі», яка утворює особливий комплекс навчальних, адміністративних і житлових будівель. Інша частина корпусів університету займає будівлі палацового комплексу у мальовничому парку Сан-Сусі. Сучасний Потсдамський університет заснований у 1991 році, а в ньому навчається більше 20 тисяч студентів. Оглядову лекцію про університет та Інститут географії провів нашій групі доктор Майк Вінецкі. Особливий інтерес серед наших студентів викликала найсучасніша університетська бібліотека, яка тут працює у новому приміщенні з 2013 року. Всі відділи цієї установи є максимально автоматизовані, а для читачів створені дуже комфортні умови для роботи.

Зустріч у Потсдамському  університеті
Зустріч у Потсдамському університеті

Наступним об’єктом нашої подорожі був палацовий комплекс Сан-Сусі із мальовничим парком довкола, який входить до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ці палацові будівлі часто називають німецьким Версалем. Для нашої групи бракнуло 4 годин часу і сил, щоб повністю оглянути всі споруди та закутки цього мальовничого палацово-паркового комплексу.

Далі згідно програми поїздки наша група попрямувала до міста Лейцпиг – значного економічного та наукового центру Німеччини. Першою відвіданою нами установою був Інститут країнознавства імені Лейбніца. Науковий співробітник цього інституту, доктор Андреас Вурц, провів нашій групі цікаву екскурсію по відділах цієї установи, а також оглядову презентацію робочих проектів. В Лейпцизькому інституті країнознавства зберігається унікальна колекція стародруків та рукописів, карт і глобусів, великий фотоархів, в яких зберігається інформація про всі куточки світу. Співробітники цієї наукової установи беруть участь у розробці сучасного електронного атласу Німеччини, окремі карти якого вже є доступними у мережі Інтернет. Відбулася також зустріч нашої групи із німецькими студентами, які проходили практику і стажування в Інституті країнознавства. З нами ще зустрілося керівництво установи та депутат німецького Бундестагу (парламенту), який перебував там із робочим візитом. До речі, Інститут країнознавства запропонував обмін періодичними науковими виданнями з географічним факультетом нашого університету.

Наші студенти оглядають атласи в Інституті країнознавства імені Лейбніца (м. Лейпциг)
Наші студенти оглядають атласи в Інституті країнознавства імені Лейбніца (м. Лейпциг)

Наступним пунктом нашого перебування у Лейпцигу був центр охорони природи імені Гельмгольца, де нам читала лекцію і презентацію проф. Ангрет Хаазе. Тема виступу стосувалася реурбанізації, тобто перетворенню міст у країнах ЄС. На сьогодні міста у країнах ЄС зазнають постійних перетворень через зміни у ринковій економіці, що актуалізує питання їх дослідження. Далі для нашої групи пан Андреас провів інформативну екскурсію по центру Лейпцига. Зокрема, відвідали такі цікаві місця як ринкову площу, торговий пасаж, університет (у будівлі давнього костелу) та інші.

Далі шлях нашої поїздки проліг через давнє місто Магдебург, яке ще із Середньовіччя вважається законодавцем права на міське самоуправління. По місту провели коротку, але цікаву екскурсію. Особливо запам’ятався нашим студентам центральний собор міста, на одному з шпилів якого розташований оглядовий майданчик. З нього відкривається панорама на все місто, оскільки висота того шпиля приблизно на рівні 15-типоверхового будинку. У Магдебурзі є також гарні ратуша і ринкова площа та багато пам’ятників. Ще одним цікавим об’єктом у цьому місті є Зелена цитадель – специфічний екологічний будинок із висячими садами на кожному поверсі. Неподалік від Магдебурга розташоване місто Дессау, відоме своїми промисловими і архітектурними пам’ятками, яке наша група теж відвідала. Найвідомішим туристичним об’єктом цього міста є Баухауз – будинок у стилі конструктивізму, автори якого створили окремий стиль в архітектурі та будівництві. Цікаво, що у будівлі Баухауза окрім музеїв знаходиться велика їдальня з доступними цінами.

Наступним містом у нашій навчальній поїздці був один з провідних туристичних, економічних і освітніх центрів Німеччини місто Дрезден. Першою в цьому місті була організована зустріч у Технічному університеті Дрездена. На сьогодні цей вищий навчальний заклад є одним з найбільших у Німеччині, в якому навчається близько 40 000 студентів. Цікаво, що географічні та екологічні спеціальності в цьому університеті базуються на факультеті будівництва та навколишнього середовища. А майбутніх фахівців у сфері туризму готують тут на відділенні економічних наук. Незважаючи на технічний профіль університету, у ньому також є філософський, юридичний та іноземних мов факультети. Ще одною цікавинкою цього закладу є те, що частина навчальних корпусів розміщені у будівлях колишньої в’язниці, де були закатовані більше тисячі людей.

На набережній в місті Дрезден
На набережній в місті Дрезден

Одним з викладачів географічного відділення Дрезденського університету була проведена коротка екскурсія на навчальному корпусі, лекційних аудиторіях, а також навчально-наукових лабораторіях. Цікаво, що багато обладнання лабораторій, а також методики їх роботи дуже схожі з аналогічними, які використовують в українських університетах. Далі наша група попрямувала на цікаву екскурсію по центральній частині Дрездена, яка була повністю зруйнована уроки Другої світової війни, але згодом відновлена за фотографіями та старими кресленнями. Студенти мали змогу оглянути такі цікаві архітектурні пам’ятки як оперу Земпера, картинну галерею Цвінгер, старий ринок з ратушею, Маріїнську церкву та інші об’єкти.

В другій половині дня нас зустрічали в управлінні планування та розвитку міської ради Дрездена. Тут для нашої групи була продемонстрована презентація щодо актуальних напрямів розвитку міста та його розбудови. Значний інтерес серед наших студентів викликав великий макет міста, який займає площу цілої кімнати.

Наступного дня наша група вирушила до мальовничого національного парку «Саксонська Швейцарія». Ця гарна місцевість є частиною Ельбських пісковикових гір і розташована за кількадесят кілометрів на південь від Дрездена. Ці гори мають заокруглену шпилясту форму та часто порослі деревами та гірськими чагарниками. З оглядового маршруту по національному парку відкривається прекрасний краєвид з висоти на долину р. Ельби та курортне містечко Бад-Шандау. Частина гір і лісів залишається закритими для туристів через небезпечні обвали та можливі негативні наслідки втручання людини в екосистему. Поблизу «Саксонської Швейцарії» наша група відвідала мальовниче містечко Пірна, яке славиться своїм замковим комплексом із центральної площею і ратушею в ньому. З цього міста теж відкривається гарний краєвид на долину Ельби з червоними дахами розташованих в ній будиночків. Поблизу Пірни ми також відвідали невеличке містечко Пільнітц, в якому розміщений розкішний палац саксонських князів. Особливу увагу наших студентів привернули різні тематичні будиночки на території палацу, а також оранжерея з тропічними рослинами та цитрусовими деревами.

На фоні центру міста Баутцен
На фоні центру міста Баутцен

Далі маршрут нашої подорожі проліг, до невеликого міста Каменц, в якому розташовані адміністративні органи влади місцевого району Лужиця. В управлінні економічного розвитку була організована зустріч нашої групи з його керівником. Нам ткож була продемонстрована презентація про особливості розвитку господарства і туризму на цій території, а також інвестиційні проекти. Цей район Німеччини славиться екологічно чистим сільським господарством та розвитком вітроенергетики та одного туризму на місці закритих вугільних кар’єрів. Наступним містом у нашій поїздці був мальовничий Баутцен. Центр цього міста споруджений як одна суцільна фортеця з десятками веж на березі річки Шпрее. Баутцен також є центром проживання та діяльності унікальної національної меншини в Німеччині – лужицьких сорбів. Власне в будинку самоуправління сорбів (їх організації «домовіна» – означає батьківщина) відбулася зустріч із лідером цієї общини – паном Давидом Статніком. На сьогодні на території землі Саксонія проживає близько 60 000 лужицьких сорбів, але також є нечисленні їх общини в Польщі та Чехії. Німецька влада сприяє цьому етносу в збереженні його самобутності. Лужицькі сорби мають своїх представників в органах влади, школи з національною мовою навчання, культурні центри, засоби масової інформації тощо. Цікаво, що зустріч із сорбами проводилася на їхній рідній мові, яка є подібною до української та польської мов. За приблизними підрахунками, українці розуміють до 70 % слів лужицькосербською мовою.

Наступним містом у програмі нашої поїздки було мальовниче місто Ціттау. У цьомі місті розміщена вища школа Ціттау-Гьорлітц, яка є партнерським вузом ТНПУ ім. В. Гнатюка. Адміністрація та більшість факультетів цього закладу розташовані у м. Ціттау, а решту навчальних відділів – у м. Гьорлітц. Однак перша наша зустріч відбулася у будівлі міської ратуші, де нам презентували результати роботи єврорегіону «Ніса». Це об’єднання було створене для активізації соціально-економічного розвитку прикордонних територій Німеччини, Польщі та Чехії, вздовж яких протікає річка Ніса. Його утворення сприяло активному розвитку економіці в цьому регіоні, а також співпраці трьох університетів – Ціттау-Гьорлітц (Німеччина), Ліберець (Чехія) і Вроцлав (Польща).

В навчальній лабораторії автоелектроніки у вищій школі Ціттау-Гьорлітц
В навчальній лабораторії автоелектроніки у вищій школі Ціттау-Гьорлітц

Далі в нас відбувалася зустріч у Вищій школі, яку проводив керівник міжнародного відділу доктор Стефан Кьюнне. Він для нашої групи провів екскурсію головними навчальними будівлями навчального закладу. Окремо також була продемонстрована презентація про вищу школу Ціттау-Гьорлітц. Структура цього навчального закладу об’єднує п’ять факультетів (електротехніки, менеджменту та наук про культуру, машинознавства, соціальних наук, економіки) та п’ять інститутів (технічних процесів, довкілля й екології, технологічний, інформації та комунікацій, житлового господарства і планування простору). Особливо наших студентів зацікавили спеціалізовані навчальні лабораторії, де випробовують автомобільну електроніку та високовольтну техніку, а також лекційна аудиторія на відкритому повітрі на даху навчального корпусу. Після відвідин університету наша група провела невелику екскурсію по центральній частині міста Ціттау. Потім здійснили невелику автобусну екскурсію до міст Богатиня (Польща) і Ліберець (Чехія), які розташовані неподалік Ціттау. Відвідали наші студенти також невеликий курорт Ойбін, який розміщений неподалік у національному парку «Ціттавські гори». Ще декількадесят років тому Ойбін був одним найпопулярніших кліматичних курортів Східної Німеччини. Цікавими об’єктами на цьому курорті є високогірний замок, «стежка лицарів», церква на схилі гори, а також стара вузькоколійна залізниця.

Зустріч у вищій школі Ціттау-Гьорлітц
Зустріч у вищій школі Ціттау-Гьорлітц

Наступного дня нас приймало інше відділення Вищої школи у місті Гьорлітц. Зокрема, відбулася зустріч на факультеті менеджменту та наук про культуру, де функціонує напрям підготовки «менеджмент туризму». Тут нас зустріла завідувач відділення туризму професор Уте Пфліке. Вона організувала спільне семінарське заняття на тему міжкультурної комунікації в туризмі на англійській мові, яку знали всі наші студенти. У ході заняття німецькі студенти представили цікаві презентації щодо туристичних можливостей міста Гьорліца та навколишнього регіону. Цікаво, що в одній групі навчаються студенти не лише з Німеччини, але й з Польщі, Чехії, України, Росії, Бразилії та Камеруну! Однак всі добре володіють розмовною німецькою мовою. На наше здивування у цій групі навчалася студентка, яка є випускницею факультету іноземних мов ТНПУ ім. В. Гнатюка. Вона називається Марія і вже з початку навчального року навчається у вищій школі Ціттау-Гьорлітц. Тому лише в Гьорлітці нам проводила екскурсію місцевій гід на українській мові! Місто багате на архітектурні пам’ятки. Особливо виділяється високий собор, який стоїть на березі річки Одер. А через річку розташоване польське місто Зґоржелєц, до якого можна зайти через будь-який міст. І жодного прикордонного чи митного контролю, тому що Польща і Німеччина є учасниками Шенгенської угоди, яка скасувала кордони між країнами-членами ЄС. В останні години перебування у Гьорліці наша група порямувала до величезного гіпермаркета “Kaufland”, щоб накупити потрібних продуктів ітоварів на подарунки та в дорогу.

На фоні костелу в м. Гьорлітц під час екскурсії
На фоні костелу в м. Гьорлітц під час екскурсії

Виїжджаючи з Гьорлітца, у багато студентів сумували за Німеччиною, її гарними і чистими містами, обладнаними університетами, мальовничими природними об’єктами та національними парками. Однак у всіх університетах пропонували після закінчення рідної альма-матер продовжити навчання на безоплатній основі в Німеччині. Залишається лише одна перешкода – вивчити німецьку мову. Бо як говорить давньогрецьке прислів’я: «Скільки знаєш мов – стільки разів ти є людиною!»


Автор – керівник групи, кандидат географічних наук, викладач кафедри географії України і туризму Рудакевич Іван Романович

Новини