Факультет


Структура


Наукова робота


Навчальна робота


Виховна робота

Практики та експедиції


Студентам
Абітурієнтам
Випускники

Форум

Файли


Події

Фото тижня

Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка>>

Географічний факультет

 


головна  події

Студентська науково-практична конференція
«Життєвий і творчий шлях Олени Степанів»

Двадцять п’ята річниця географічного факультету - це вже значний часовий проміжок, який включає багато значущих подій із бурхливого життя і злагодженого функціонування та наполегливої роботи трьох кафедр, викладачів та студентів.

Відзначаючи цю дату, ми повинні пам’ятати завдяки кому ми отримали знання і володіємо ними, чиї наукові досягнення і відкриття в нас заклали наші викладачі і наставники. Тому кафедра географії і методики її викладання хотіла приділити належну увагу людині, шлях якої був тісно пов'язаний із географією.

Газета до конференції про Олену Степанів

У життєвому і творчому шляху Олени Степанів виділяється кілька часових відрізків. Кожен з них насичений подіями і життєвими перипетіями, які розкривають унікальність особистості цієї мудрої та мужньої жінки. Однак усі вони об’єднані прагненням до волі, рішучими настроями і що головне – діями і боротьбою за кращу долю української нації. Саме це студенти географічного факультету хотіли підкреслити у своїх доповідях і нагадати кожному про важливий внесок Олени Іванівни не тільки в науку, передусім географію, але й її вклад, у тоді бурхливе, життя нашої держави.

студенти географічного факультету ТНПУ на конференції

вступне слово О.В.Заставецької на конференції
Вступне слово проф. О.В.Заставецької

Організатор наукової конференції - доц. Заставецька Леся Богданівна.

студенти-географи 4 курсу

Висвітлювали основні життєві та творчі віхи життя видатної постаті, професора на освітянській ниві, активної учасниці повстанських рухів та визначних організацій і просто сміливої жінки, студенти 41 групи: Пастух Марія Іванівна, Сабадош Христина Василівна, Карашівська Марія Петрівна, Кузьмич Вікторія Андріївна, Голодюк Тетяна Павлівна і Парій Ігор Васильович.

Пастух Марія Іванівна
Доповідь Марії Пастух - "Життєвий шлях Олени Степанів"

Учасник конференції - Потокій М.В.
Учасник конференції - Потокій М.В.

Студенти у своїх доповідях не оминули увагою період з 1919 по1921 pp.- це період навчання О. Степанів у Віденському університеті. На його закінчення 25 липня 1921 р. вона захистила докторську дисертацію на тему “Розподіл і розвиток суспільства давньої Русі до половини XIII віку”.

Доповідь Христини Сабадош
Доповідь Христини Сабадош - "Олена Степанів – засновник української геоурбаністики"

Олена Степанів

Доповідь Тетяни Голодюк
Доповідь Тетяни Голодюк - "Олена Іванівна Степанів – жінка-воїн, громадський та політичний діяч"

Доповідачі згадали про значний вклад Олени Степанів в розвиток географії, зокрема монографії «Сучасний Львів» (1943 р.) і «Трудові резерви Львівщини» (1949 р.). Олена Степанів автор близько 75 праць, в тому числі спогадів «На передодні великих подій. Власні переживання і думки 1912–1914», «Напередодні великих подій» (1943 р.), довідника «Кооперативи здоров'я» (1930 р.). Крім того, О. Степанів проводила позаурочне навчання, зокрема керувала географічним гуртком.

Ведуча конференції - Уляна Підгородецька
Ведуча конференції - Уляна Підгородецька

Доповідь Ігора Парія
Доповідь Ігора Парія - "Краєзнавчий і реґіоналістичний напрямки досліджень О.Степанів"

Студенти намагались ознайомити кожного присутнього на заході учасника з визначними етапами життя Олени Степанів, життя якої було насичене подіями, як піднесення і активної творчої діяльності, так і зумовленому зовнішніми чинниками під натиском тодішньої влади - періоду «зв’язаних рук», і нажаль не тільки в переносному значенні, адже Олена Іванівна була активним борцем за справедливість і як і всі відчула на собі гнів тиранів, що були при владі. Тому, разом з тим, що в неї забрали можливість віддавати всю себе улюбленій професії, працювати на педагогічній ниві і бути активною в повстанських рухах, зокрема УСС, їй приписуючи несправедливі звинувачення присудили 25 років ВТТ (виправно-трудових таборів) за статтею “зрада батьківщині”.

Доповідь Вікторії Кузьмич
Доповідь Вікторії Кузьмич - "Науковий внесок Олени Степанів у суспільну географію"

Доповідь Марії Карашівської
Доповідь Марії Карашівської - "Освітянсько-організаційна діяльність Олени Степанів"

Так у житті героїні Першої світової війни Олени Степанівни стався великий перелом: дворічна ізоляція у далекому Ташкенті. Випускниці Віденського університету, доктору наук у галузі історії та географії доля судила зробити ще чималу кількість наукових досягнень, написати безліч праць. Але це заслання фатально відбилося на здоров’ї майже 60-літньої жінки, хоча й далеко від батьківщини вона наполегливо працювала за покликом душі.

Завершальне слово М.Я.Сивого
Завершальне слово завідувача кафедри географії
і методики її викладання М.Я.Сивого

учасники конференції
Загальне фото


Автор публікації: Марія Пастух

Фото: Василя Бочарова та Віктора Дрозда

 

Новини